Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

NUORTEN LEIRI 2014
Nuorten leiriä vietettiin jälleen kerran Huilkarissa 24-26.6.2014.
Leirille osallistui yhteensä 20 nuorta ja lasta. Lähdimme Laitakarista kolmen venekunnan voimin kohti Huilkaria. Sää ei meitä tänä vuonna liioin suosinut, toisaalta olisi se voinut huonompikin olla. Lämpötila pysytteli sitkeästi alle 15 C asteen ja jokin sadekuurokin niskaan saatiin. Koleasta säästä huolimatta leirimieli pysyi ylhäällä ja kaikilla oli mukavaa. Leiriolympilaisia pidettiin ja jollapurjehdustakin päästiin kokeilemaan, tosin mallia "vaijerilossi". Tämä johtui kovista tuulista ja leiriläisten kokemattomuudesta purjehdukseen. Leirikasteen sai tänä vuonna viisi ensikertalaista. Kasteen suunnittelivat ja toteuttivat isosena toiminut Susanna Kuusinen ja hänen apureinaan muutama "kokeneempi" leiriläinen. Merimerkkejä ja solmuntekotaitoja opeteltiin Juha Kanniston ohjaamana. Nälkä ei meitä päässyt myöskään yllättämään. Siitä pitivät huolen keittiössä häärineet Kaisa Kuusinen ja Riikka Kylmänen.
Leirin loppua kohti ilmakin hieman lämpeni ja kotimatkalla oli havaittavissa tunnelmaa: ensi vuonna uudelleen!

Hyvää kesän jatkoa vielä kaikille mukana olleille toivottaa:
Kimmo Ruusujoki, yksi leirin vetäjistä