Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Seuran 21 jäsentä liittyi Veneilyliittoon

Jos 20 jäsentä Seurasta liittyy Veneilyliittoon ja hoitavat jäsen- ja muut maksut henkilökohtaisesti, niin veneilyliitto katsoo Vene-Kolmion jäsenseurakseen. Veneilyliitto hyväksyi joulukuun kokouksessa seuran jäsenseurakseen. Seura jatkaa edelleen TUL:n jäsenseurana ja katsastaa veneet TUL:n rekisteriin. Veneilyliittoon liittyvät voivat katsastaa veneensä veneilyliittoon.