Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Kaasuvaroitin pakolliseksi. (Huom! katsastusmuutos)

Kaasuvaroitin pakolliseksi katsastusvarusteeksi tänä kesänä, joten huomioi varustemuutos ja hanki kaasuvaroitin. Kaasuhälytin tulee olla niillä  joilla on kaasuvehkeitä veneessä. Toisin sanoen nyt tulee olla varoittimet kaasuvuodon ja palovaaran vuoksi veneissä.