Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Katsastusvaruste selkeytyksiä

Pelastusrengas: Moottoriveneissä renkaassa on oltava heijastinteipit ja valolaite sekä väriltään punainen, oranssi tai keltainen.  Purjeveneissä lisäksi pilli ja pelastusrenkaan ajoankkuri. 

Sammutin: merkinnöillä CE, EN3 ja vähimmäisvaatimustaso 6 kg 27A/163B.

Lisäksi suositellaan nestekaasujärjestelmien koeponnistamista peruskatsastuksen yhteydessä.