Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Hyvää Juhannusta !!

Taas on Mittumaarin aika ja sitä vietetään myös Huilkarissa vähän ehostetummissa tiloissa.

Olemme jatkaneet viime vuoden kattoremontin jatkoksi tukikohtamme ehostusta ja nyt on tehty ikkunan- ja ovenpielien karmeja sekä pellitetty WC:n katto. Lisäksi ns. vanhan puuceen sisusta on saanut uuden, toivottavasti myös vähän ötököitä karkoittavan sinisen maalipinnan.


Vaikka kulovaroitustilan vuoksi tänäkään juhannuksena ei voida kokkotulia saaressa ilmeisesti sytyttää, niin siitä huolimatta tervetuloa Huilkarin Juhannukseen!!