Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Palo-88 ry:n yhteistyöneuvottelutarjous

Palo-88 ry:n johtokunta on lähestynyt LVK:ta yhdistymisneuvottelujen käynnistämiseksi.
Heidän ajatuksenaan olisi sulauttaa Palo-88 ry LVK:oon ja samalla siirtää omaisuutensa LVK:lle.
Heidän omistuksessaan on kaksi kiinteistöä Luvialla. Toisella 0,95 ha:n kokoisella tilalla sijaitsee Palokärki ja toinen on 5,18 ha:n metsätila.
Sulautumisen syynä heillä on jäsenistön vanheneminen ja vähyys.
Huomattava osa heidän jäsenistään on myös LVK:n jäseniä.
Samalla heidän tavoitteenaan olisi turvata Palokärjen ulkoilualueen hallinta ja käyttö Luvialaisilla.
LVK:n hallitus kokoontuu 13.6.2020 ja sitä ennen jäsenille lähetetään asiaa koskeva tekstiviesti.