Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Elokuun kimara 2017

Kimara alkoi tuulisessa ja sateisessa säässä, sää kuitenkin parani iltapäivää kohden aurinkoiseksi eikä keli pelotellut osallistujia. Siikasoppaa oli nauttimassa 42 henkeä.
Illan aikana kisailtiin vaativa taitorata osallistujat vauvasta vaariin. Taitoradan jälkeen pääsi Huilkarin lämpöisiin löylyihin.