Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Veneilypäivät 2011 Haanperänkarissa: Risto-Matti pokkaa voittopystin nuortensarjassa. Kuvissa myös MST:n voittoisa lentopallojoukkue. Vuoden veneilijäksi valittiin Pepe Kauppila UTMS:stä. Luvialta oli lähtenyt yhdistettyihin veneilypäiviin/ 50-vuotisjuhliin mukavasti venekuntia. Tässä osa iloisista LV-K:laisista.