Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Porin veneilijät juhlivat seuran 30-vuotista taivalta 13.8.2011 Huhtakarissa. Kauniissa säässä vietettyyn juhlaan osallistuivat myös Lotan ja Kiannan miehistöt. Lahjaksi ojensimme LV-K:n puolesta haukireseptikirjan sekä onnittelutekstein varustetun koristeankkurin. Juhlat jatkuivat yön tunneille hyvän tanssimusiikin siivittämänä, jota soitteli porilainen duo Olli Lumineva. Kiitokset vielä porilaisille hauskasta juhlasta!