Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Saaren vuokra-aika

Luvian kunnanhallitus on kokouksessaan 29.11.2010 käsitellyt Vähä-Huilkarin saaren vuokra-ajan jatkamista 31.12.2040 asti. Ja ehdottanut seuraavaa:

1. jatketaan vuokrasopimuksen voimassaoloaikaa niin, että vuokrasopimuksen vuokra-aika päättyy 31.12.2040.

2. tehdään voimassaolevaan sopimukseen tarpeelliset teknisluenteiset tarkistukset