Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Pikkujoulutilaisuus 21.11.2020 peruttu

 Venekolmion hallitus teki päätöksen olla järjestämättä tänä vuonna pikkujouluja Wellamolla.

Syynä on koronatilanteesta johtuva epävarmuus ja siihen liittyvät lähes viikottain muuttuvat ohjeistukset koskien henkilömääriä, turvavälejä, maskinkäyttöä, jonotus- ja desinfiointiohjeistuksia ruokailun ja kahvituksen yhteydessä yms. Lisäksi jäsenistössämme on ns. riskiryhmään kuuluvia, joita THL:n ohjeen mukaan suositellaan välttämään ylimääräisiä lähikontakteja ja yleisötilaisuuksia.