Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

Vene-Kolmio valittiin TUL:n Satakunnan piirin vuoden 2017 seuraksi

TUL:n Satakunnan piirin hallitus on perinteiseen tapaan palkinnut vuoden 2017 parhaat urheilijat.
Tässä yhteydessä vuoden seuraksi on valittu Luvian Vene-Kolmio.
Kyseinen huomionosoitus luovutetaan TUL:n Päivän juhlassa 20.1.2018 Porin Teatterissa.