Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

TUL:n veneilijöiden yhteistapaamista vietettiin Huilkarissa 30.6-1.7.2012

Perinteinen TUL:n veneilijöiden yhteistapaaminen järjestettiin tänä vuonna LV-K:n toimesta Luvialla Vähä-Huilkarissa. Osallistujia saapui kehnoksi ennustetusta säästä huolimatta ilahduttavan paljon. Venekuntia oli viikonloppuna paikalla 43 ja tapaamisesta pääsi nauttimaan kaikkiaan 95 henkeä. Tapahtuma oli leppoisa ja rauhallinen, mutta kyllä kiihkeääkin tunnelmaa päästiin haistelemaan mm. lentopalloturnauksessa, jonka voiton vei tänä vuonna raumalaisten joukkue. Luvialaiset tulivat toiseksi ja pronssia nappasivat porilaiset. Ohjelmassa oli myös leikkimielinen ns. pihakisa. Kisa käytiin venekunnittain. Ympäri saarta oli kymmenen rastia, joista osa oli arviointi- tai taitokohteita ja osassa vaadittiin tietämystä esimerkiksi selkämerestä tai majakoista. Pihakisan voitti "Marja"(Juhani ja Suoma Koskela) LV-K:sta toiseksi tulivat Team FrojaII LV-K:sta ja kolmanneksi "Red Nose" Raumalta. Navigointikisa oli Harri Holmbergin käsialaa. Kisa jouduttiin ikävä kyllä käymään kuivanmaan kisana johtuen kovasta tuulesta joka puhalteli 16-17m/s etelän ja kaakon väliltä.TUL:n mestaruuden ja samalla myös Satakunnan piirin navigointimestaruuden voitti alus "Marlene" kipparina Jari Nummi ja navigaattorina Benita Ollila. Toiseksi TUL:n kilpailussa tuli "Jetta" kipparina Antero Aho ja navigaattorina toiminut Esa Aho. Samalla he voittivat Varsinais-Suomen navigointimestaruuden. TUL:n navigointikisan kolmannen sijan otti "Jasu" kipparina Jaakko Toivo, navigaattorina Kaija Toivo. Vuoden veneilijäksi valittiin Tauno Kalinen Raumalta. Kaiken kaikkiaan tapaamisen järjestelyt onnistuivat mainiosti, ja vieraat viihtyivät hienosti. Siksi saammekin olla tyytyväisiä ja vähän ylpeitäkin Vene-kolmiolaisia kun taas tänä kesänä veneilemme pitkin kaunista saaristoamme. Ensi vuonna yhteistapaaminen järjestetään Levätyksessä Raumalla. Yhteistapaamisesta lisää kuvia gallerian puolella.