Tervetuloa Luvian Vene-Kolmio ry:n Internet-sivuille!


Seuran tarkoituksena on edistää veneilyn turvallisuutta, ja kohottaa taitoja veneen käytössä. Seuralla on tukikohta Vähä-Huilkarin saaressa. Siellä on vapaassa käytössä mökki (mökki-sääntöjen puitteissa) keittomahdollisuuksin, sauna, grillikatos, sulka/lentopallokenttä ja hiekkapohjainen uimaranta, sekä kohtalaiset laiturit rantautumista varten. Saari on merkitty selkämeren merikarttasarjaan E numerolla 1354 retkisatamaksi. Seuran jäsenet hyväksyy hakemuksesta LV-K:n hallitus. Jäsenmäärä tällä hetkellä noin 200.

TUL:n talviveneilypäiville Ukissa 30.1.2010

Osallistui seurastamme 6 henkilöä. Tilaisuudessa esitelmöi merivartioston ja meripelastusseuran edustajat. TUL:n veneilyyn liittyvinä asioina tuli esille seurojen saariesittelyaineisto ja kauden toiminta. Keskustelun jälkeen päätettiin, että hätärakettien pakollisuus poistettiin katsastusvarustuksesta.